Blog (Single Entry)

Malowanie – farby lateksowe

02Sty

Wybór  farb, jest równie ważny, jak przygotowanie powierzchni i technik aplikacji. Poznanie tych ostatnich, będzie pomocą w wyborze farby o odpowiednich walorach dekoracyjnych. Farba jest płynem, który schnąc tworzy warstwę ochronną na powierzchni. Składa się głównie z pigmentów, spoiw, dodatków i rozpuszczalników. Każdy rodzaj ma własną, odrębną mieszankę składników, które zwiększają jego wydajność dla danej powierzchni.

Pigmenty to drobne cząstki, które zapewniają odpowiedni kolor. Najczęściej spoiwem jest lateks, winyl, akryl i Alkaid. Farby lateksowe, winylowe i akrylowe składają się z wody jako głównego składnika. Po odparowaniu rozpuszczalnika jakim jest m.in woda, pigmenty oraz spoiwa i dodatki pozostają na powierzchni – stanowiąc trwałą powłokę. Im więcej tych składników, tym grubsza ochrona.

Farby lateksowe

Najbardziej powszechne i popularne farby na rynku. Z powodu swojego składu – wody, lateksu, wysychają szybko, prawie bez zapachu, a zmywa się je wodą i są przyjazne dla środowiska. Głównym ograniczeniem są: wrażliwość na zimno, tendencja do śladów po pędzlu, w porównaniu do farb alkidowych.

Nie można dopuścić do zamrożenia farb zarówno podczas, jak i przez kilka godzin po aplikacji. Inaczej warstwa farby zostanie poważnie uszkodzona. Akryl ma najlepsze cechy i wyprzedza farby lateksowe – wysoką trwałością, połyskiem i wyglądem powłoki malarskiej.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *